Podział rynku nieruchomości – pierwotny i wtórny
Najczęściej funkcjonującym podziałem na rynku nieruchomości jest podział na dwa obszary:
1. RYNEK PIERWOTNY – są to nowe nieruchomości, w trakcie budowy lub oddane do użytkowania z tym zastrzeżeniem, że osoba, która kupuje dana nieruchomość jest jego pierwszym właścicielem. Zazwyczaj są budowane przez deweloperów w celu osiągnięcia zysku, którzy to inwestują własne środki czy też często posiłkują się kredytem deweloperskim na przeprowadzenie całej inwestycji. Podmiotami, które także są obecne na rynku pierwotnym są także spółdzielnie mieszkaniowe czy TBS-y.
2. RYNEK WTÓRNY - są to nieruchomości już użytkowane, które zostały wybudowane już jakiś czas temu i mają już pierwszego właściciela (np. nieruchomością z rynku wtórnego może być mieszkanie w kamienicy z 1905 r., ale także mieszkanie na nowym osiedlu z 2019 r.). Rynek ten charakteryzuje się dużą różnorodnością ze względu na standard wykończenia, rodzaj zabudowy czy technologia. Na rynku wtórnym głównie sprzedają osoby prywatne, ale także spółdzielnie mieszkaniowe, TBS- czy firmę zajmujące się handlem nieruchomościami.
W naszym biurze nieruchomości DOMeX, głownie zajmujemy się rynkiem wtórnym, ale nie znaczy to że rynek pierwotnym jest nam obcy. Mamy w swojej ofercie wiele ciekawych i atrakcyjnych ofert z całego śląska i nie tylko 😊
@grzegorz.pluta