Blog / Porady

Zadatek vs Zaliczka – co wybrać ?

Z pojęciem zadatku czy zaliczki spotykamy się nie tylko w obrocie nieruchomościami, funkcjonują one w codziennym obrocie gospodarczym, a także przy zawieraniu wszelkich umów pomiędzy kontrahentami. Ja oczywiście zajmą się zadatkiem i zaliczką w kontekście obrotu nieruchomościami.

A więc od początku …, z zadatkiem czy też zaliczką spotkamy się, jeżeli kupujemy nieruchomość, a zakup jest poprzedzony umową przedwstępną (więcej o umowach przedwstępnych poczytasz tutaj). Wtedy też, kupujący wpłaca sprzedającemu część ceny za nieruchomości tytułem … no i właśnie zadatku czy zaliczki. Różnica jest bardzo istotna 😊

ZADATEK
Do sedna … zadatek został zdefiniowany w Kodeksie cywilnym i jego definicja brzmi:
„W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej” – art. 394 par 1 KC
NP. Kupujący wpłaca Sprzedającemu zadatek i niestety nie wywiąże się z umowy i nie kupi przedmiotowej nieruchomości to traci zadatek na rzecz Sprzedającego, natomiast jeżeli w tej samej sytuacji Sprzedający zrezygnowałby ze sprzedaży, musi oddać otrzymany zadatek powiększony o 100 %. Reasumując, każda ze stron, która wycofa się z transakcji traci ustalony w umowie zadatek.
Zadatek podlega zwrotu, jeżeli do umowy nie dojdzie w skutek za który nie odpowiada żadna ze stron, albo za którą odpowiadają obie strony umowy – art. 394 par 3 KC
W jakiej wysokości wpłacić zadatek ? Zwyczajowo jest to 10%, natomiast z doświadczenia wiem, że sa to różne części całej kwoty, wszystko zależy od stron transakcji, rodzaju transakcji, sposobu finansowania zakupu i wielu innych czynników.

ZALICZKA
Nie została zdefiniowana w kodeksie cywilnym i stanowi tylko sposób rozliczenia pomiędzy stronami, a w przypadku odstąpienia od umowy przez którąś ze stron, która jest zabezpieczona zaliczką, powinna zostać rozliczona.
NP. Kupujący wpłaca sprzedającemu zaliczkę i nie wywiąże się z umowy i nie kupi przedmiotowej nieruchomości to może żądać od Sprzedającego zwrotu zaliczki, analogicznie jeżeli Sprzedający rezygnuje z zakupu nieruchomości oddaje zaliczkę i nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych. Oczywiście zakładając, że w umowie pomiędzy nimi nie ma żadnych dodatkowych zapisów regulujący kwestię zaliczki.

 

PODSUMOWANIE
W DOMeX nieruchomości w 90% przypadków doradzamy klientom zapis o zadatku, gdyż forma ta jest bardzo wiążąca dla obu stron transakcji i zabezpiecza interesy obu stron transakcji. Oczywiście przy założeniu, że kupujący chce kupić, a sprzedający sprzedać nieruchomość. Wtedy też zadatek mocno „wiąże” strony transakcji i w prawie każdym przypadku dochodzi do transakcji. Tak jak wcześniej to podkreślałem w Domex nieruchomości, każda transakcja jest przygotowana indywidualnie i często stosujemy zapisy warunkowe, co oznacza, że zadatek będzie zwrócony w określonych sytuacjach. Czy też w transakcjach podwyższonego ryzyka zadatek jest deponowany w naszym biurze, aby maksymalnie zabezpieczyć obie strony transakcji i zapewnić pełne bezpieczeństwo transakcji.

@grzegorz pluta