Blog / Porady

Umowa przedwstępna nieruchomości – w jakiej formie, jakie elementy?

Co to jest umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ?

Jest to umowa pomiędzy sprzedającym, a kupującym nieruchomość, w której określane są główne ustalenia pomiędzy stronami transakcji. W umowie takiej każda ze stron składa oświadczenie woli, że strona kupująca zamierza kupić, a strona sprzedająca zamierza sprzedać nieruchomość na określonych warunkach, za określoną cenę i w określonym czasie.

 

Jakie elementy powinna zawierać umowa przedwstępna?

Na początku określamy dokładnie strony transakcji, czyli kto jest właścicielem nieruchomości oraz, kto zamierza kupić przedmiotową nieruchomość. Kolejnym elementem jaki musi zawierać prawidłowo sporządzona umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości jest dokładny opis nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać czy też kupić. Wpisujemy dokładną lokalizację, numer działki, numer księgi wieczystej, dokładny opis mieszkania czy też domu. Oczywiście należy także wskazać jaka będzie cena nieruchomości, wysokość zadatku lub zaliczki (różnice pomiędzy zadatkiem, a zaliczką opiszemy w kolejnych artykułach) , czy może ustalimy kare umowną, termin wykonania umowy – czyli do kiedy zawrzemy umowę w formie aktu notarialnego. To są oczywiście podstawowe elementy każdej umowy, bez których nie miałaby ona sensu.
W Domex biuro nieruchomości piszemy każda umową indywidualnie dla każdej transakcji i zawiera ona jeszcze kilka albo nawet kilkanaście różnych elementów, które są dostosowywane do danej transakcji i do ustaleń pomiędzy stronami transakcji.

W jakiej formie należy sporządzić umowę przedwstępną?

Umowa może być sporządzona w formie cywilno – prawnej lub w formie aktu notarialnego. Oba rodzaje umów są ważne, a różnica polega na tym, że jeżeli mamy umowę w formie aktu notarialnego to możemy sądownie przymusić drugą stronę do wywiązania się ze swojego zobowiązania, a także możemy wpisać informację (roszczenie) o takiej umowie w księdze wieczystej sprzedawanej nieruchomości.
W Domex biuro nieruchomości praktykujemy w większości umowę w formie cywilno- prawnej, którą sami przygotowujemy dla klientów. W niektórych sytuacjach doradzamy klientom podpisanie takiej umowy w formie Aktu notarialnego. Każda transakcja jest indywidualnie przygotowywana i do niej dostosowywany jest rodzaj umowy przedwstępnej.
 

@grzegorz pluta