Zastrzeżenie numeru PESEL, a kupno nieruchomości
1. Ogólne informacje
Od kilku miesięcy każda pełnoletnia osoba może bezpłatnie zastrzec swój PESEL w aplikacji i serwisie mObywatel oraz w urzędzie miasta czy gminy. Jednak prawne konsekwencje zastrzeżenia obowiązują dopiero od 1 czerwca 2024 roku.
Po wejściu w życie nowych przepisów firmy i instytucje będą miały obowiązek sprawdzania statusu PESEL przed podpisaniem umowy np. o kredyt lub zakupu na raty. Jeśli podpiszą umowę pomimo zastrzeżonego numeru PESEL, to one będą ponosić tego konsekwencje.
To duża zmiana. Do tej pory to ofiara kradzieży tożsamości musiała mierzyć się z przykrymi skutkami wyłudzeń. Teraz – jeśli zastrzeże swój PESEL – może czuć się bezpiecznie, nawet gdy niepowołana osoba pozna jej dane.
2. Jak zastrzec i odblokować numer PESEL
Numer PESEL można zastrzec i odblokować w aplikacji mObywatel jak i w urzędzie Gminy / Miasta,
3. Co to ma wspólnego z nieruchomościami
Od 1 czerwca 2024 roku z zastrzeżonym numerem PESEL:
• nie podpiszemy aktu notarialnego dotyczącego nieruchomości.
• Nie podpiszemy w banku umowy kredytowej
• Nie wypłacimy większej kwoty pieniędzy
4. Co my robimy?
W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, każdy doradca w Domex Nieruchomości ma obowiązek informować klientów przed transakcja, aby nie doszło do sytuacji, że klient podchodzi do aktu Notarialnego kupna / sprzedaży nieruchomości i ma zastrzeżony numer PESEL.
Swoją drogą przepisy niekoniecznie są trafione, gdyż dlaczego notariusz miałby odmówić dokonania czynności notarialnej, skoro stawia się przed nim konkretna osoba z ważnym dokumentem tożsamości i w pełni świadomy chce zakupić nieruchomość.
Przepisy mają sens w momencie wykorzystanie naszego numeru PESEL do np. wzięcia chwilówki przez internet, gdyż tam nie jest wymaga stawiennictwo osobiste.
Sami oceńcie przydatność tych przepisów 😊
@grzegorz pluta